Appwrite Nasıl Kurulur?

Appwrite kurulum adımları

Kurulum

Appwrite, bir dizi Docker kapsayıcısı olarak paketlenmiş, kendi kendine barındırılan bir arka uç sunucusudur. Appwrite'ı Docker CLI çalıştırabilen herhangi bir işletim sistemine yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz. Appwrite'ı yerel masaüstünüzde veya seçtiğiniz bulut sağlayıcısında kullanabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

Appwrite, hem küçük hem de büyük dağıtımlarda iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Appwrite'ı çalıştırmak için gereken minimum gereksinimler 1 CPU çekirdeği ve 2 GB RAM ve Docker'ı destekleyen bir işletim sistemidir.

Appwrite, Docker Compose Sürüm 2'yi gerektirir. Appwrite'ı yüklemek için Docker kurulumunuzun Composer V2'yi destekleyecek şekilde güncellendiğinden emin olun.

Eski Sürümlerden Yükseltme

Appwrite'ın daha eski bir sürümünden geçiş yapıyorsanız, geçiş talimatlarını izlemeniz gerekir.

Docker İle Yükleme

Appwrite sunucunuzu çalıştırmaya başlamanın en kolay yolu, terminalinizden Docker yükleyici aracımızı çalıştırmaktır. Kurulum komutunu çalıştırmadan önce, ana makinenizde Docker CLI'nin kurulu olduğundan emin olun.

Linux

docker run -it --rm \
  --volume /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock \
  --volume "$(pwd)"/appwrite:/usr/src/code/appwrite:rw \
  --entrypoint="install" \
  appwrite/appwrite:1.0.1

Windows

Hyper-V ve Containers Windows'ta Appwrite'ı Docker ile çalıştırmak için Windows özelliklerinin etkinleştirilmesi gerekir. Bu özelliklere sahip değilseniz, bir Sanal Makinede Appwrite'ı çalıştırmak için Virtualbox kullanan Docker Desktop'ı yükleyebilirsiniz.

docker run -it --rm ,
  --volume /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock ,
  --volume ${pwd}/appwrite:/usr/src/code/appwrite:rw ,
  --entrypoint="install" ,
  appwrite/appwrite:1.0.1

Tek Tıkla Kurulumlar

Appwrite'ı yerel olarak çalıştırmanın yanı sıra, önceden yapılandırılmış bir kurulum kullanarak Appwrite'ı da başlatabilirsiniz. Bu, yerel makinenize Docker yüklemeden Appwrite ile hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanıza olanak tanır.

Aşağıdaki sağlayıcılardan birini seçin:

Manuel (docker-compose.yml kullanarak)

İleri düzey Docker kullanıcıları için manuel kurulum daha tanıdık gelebilir. Appwrite'ı manuel olarak kurmak için, Appwrite temel docker-compose.yml ve .env dosyalarını indirin, ardından bunları 'appwrite' adlı bir dizine taşıyın. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, .env dosyasındaki farklı ortam değişkenlerini istediğiniz gibi güncelleyin ve aşağıdaki Docker komutunu kullanarak Appwrite yığınını başlatın:

docker compose up -d --remove-orphans

Docker kurulumu tamamlandığında, Appwrite konsoluna erişmek için tarayıcınızda makine ana bilgisayar adınıza veya IP adresinize gidin. Lütfen, linux olmayan yerel ana bilgisayarlarda, kurulum tamamlandıktan sonra sunucunun başlamasının birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

Last updated